מקומות לטייל בצפון

מקומות לטייל בצפון

מקומות לטייל בצפון

מקומות לטייל בצפון – 6 נחלים כדי לטייל

היום, ורגע לפני החג אנחנו כותבים לכם את הכתבה הזאת כדי אולי לחדש לכמה אנשים פה מקומות לטייל בצפון – אולי שכחתם שמקומות אלו קיימים ועכשיו נזכיר לכם.

יש הרבה נחלים כדי לצאת לטייל בצפון, הוא לא משעמם בכלל, והתקופה הזאת נהדרת כדי לבקר שם. כמו תמיד, שאלנו אנשים איזה מקומות הם ממליצים כדי לטייל בצפון. יאללה, רוצים לדעת מה הם אמרו?

מקומות לטייל בצפון – נחלים

נחל סער (רמת הגולן)

 
מפלים, זרימה של מים, פריחה צבעונית והליכה מרובה – זה מה שמצפה לכם שם.
יש להגיע מכיוון קרית שמונה ולעלות מזרחה לכיוון רמת הגולן. קצת אחרי שמורת הבניאס מצד ימין חנו את הרכב בחניון המפל.
תעברו בזהירות את הכביש וצפו לעבר מפל סער שבימי פעילותו הוא מהוה את אחד המרשימים שבמפלי הגולן. נחל סער, שבחורפים גשומים שוצף וגועש, מתייבש לעתים לחלוטין בעונת הקיץ. הנוף מסביב מרשים: מעלינו מתנשא מבצר קלעת נמרוד ובמורד הנחל ניתן להבחין בשמורת הבניאס.

בניאס (רמת הגולן)

השביל, היוצא מהבריכות שבסמוך למגרש החניה וממשיך לאורך הנחל, הוא בחלקו שביל עץ וגשרים העוברים מעל למימיו הקוצפים של נחל חרמון. הצמחיה הסבוכה מהוותת מראה מרנין כשלעצמו משוותת לעצמה מראה דמוי ג'ונגל. עברים מתחת לגשר רומי שנמצא בחיבור נחל חרמון עם נחל גובתה ותמשיכנו לאורך הנחל מלווים ב"ליטופי" שיחי הפטל הקוצניים שלצידכם, כשלידם עוד "להיטים" מעולם הצומח כגון עצי דולב, תאנה, ער אציל וערבה.
לאחר הליכה קצרה נוספת תגיעו אל טחנת מטרוף – טחנת קמח שהונעה בכח מי הנחל. עד לפני מספר שנים היתה טחנה זו היחידה שעדיין פעילה בארץ ושימשה את תושבי הכפרים הדרוזיים מסעדה ועין קיניה, אולם נראה כי עתה נסגרה. תמשיכו בשביל לאורך הנחל ותגיעו לבריכת בטון, שכמו בנחלים נוספים בגולן קיבלה את הכינוי "בריכת הקצינים", על שם קצינים סורים שהשתמשו בה בעבר.

השביל ממשיך על הגדה המזרחית של הנחל ועולה החוצה מהערוץ ושם אתם כבר במצפה. מרפסת ממנה נשקף המפל הגדול והמרשים של הבניאס, המוכר היטב בשל העץ במרכזו המחלק אותו לשניים. השביל יורד שוב לערוץ, חוצה את הנחל על גבי גשר ומוביל ממש עד המפל הגועש ומתיז רסיסי מים לכל עבר – אף פעם לא מזיק להתרענן מעט.

נחל ח'זורי (רמת הגולן)

 
לגמרי אחד מין מקומות לטייל בצפון הארץ, מבוקש מאוד.

תחילתו של מסלול ההליכה בנחל ח'זורי מסומן בסימון שחור. לפני תחילת המסלול תדאגו לשתות הרבה מים או לקחת אתכם בקבוק.

חוצים את הנחל על גבי גשר עתיק שיסודותיו כנראה מימי הביניים ומתחילים לרדת באפיק הנחל. כבר בהתחלה ניתן להבחין בשרידי טחנות קמח שפעלו בעבר בכח המים. בחלקו העליון של נחל ח'זורי זורמים מים בכל ימות השנה, היות והוא ניזון ממעין סמוך. בהמשך הנחל נפסקת הזרימה, אולם הצמחיה עדיין עבותה וסבוכה הרבה יותר מאשר ברוב נחלי ארצנו.
ההליכה המכובדת במורד הנחל אינה קלה, ומחייבת אותנו בתרגילי אקרובטיקה מגוונים כגון טיפוס, קפיצות ודילוגים בין הסלעים.

מתפצלים לנחל גובתא
בהמשך תתגלה לעינינו מצודת נמרוד; המבט על המצודה מכיוון מזרח ומתחתית הערוץ הינו מרשים במיוחד.
עוד מספר פסיעות במורד הנחל, ואנו מגיעים למפגש נחל ח'זורי עם נחל גובתא המגיע ממרומי החרמון. מעתה ואילך נמשיך לגלוש מזרחה במורד נחל גובתא.
גם נחל זה רצוף בסלעים ומפלונים רבים, ההליכה בו הינה איטית ומחייבת נקיטת משנה זהירות.
נחל חזורי

נחל מיצר (רמת הגולן)

 
נחל מיצר קיבל את כינויו בגלל שהכביש בסמוך לו הינו צר יחסית, וזאת כתוצאה מהנחלים עין-גב וברברה שהביאו למצב זה בכך ש"פוררו" בזרימתם את שני צידי הרמה, עליה עובר הכביש.
שם תמצאו תמיד הרבה פרות – בבקשה תתשדלו לכבד אותם – וכל שער שאתם פותחים באזור, תסגרו אחריכם. השביל ממשיך לאורך רמה מישורית ובכיוון מזרח ניתן לצפות לעבר לעבר ערוץ הירמוך.
לאחר זמן-מה יורד השביל בתלילות מטה, לעבר ערוצו של נחל מיצר. הצמחיה בנחל ענפה ובעיקר בולטת בשטח חורשת עצי האלון. מסלול ההליכה עובר לאורך הנחל, שהזרימה בו היתה מעטה. בצידי הערוץ מבצבצות מידי פעם פינות חמד בהן תוכלו לעצור לנוח קצת.

"הירידה …"
בשלב מסויים יתחיל השביל לעלות במדרון עד שיגיע לכביש העובר במקביל לכביש המערכת, אותו ניתן לראות בבירור לאורך המסלול.
במקום זה בעצם מסתיים המסלול ומכאן חוזרים לכיוון הרכב באותה דרך בה באתם.
באמצע הכביש הצר שתהוביל אותכם מטה תוכלו עצרנו לתצפית מדהימה לעבר הירמוך ולאתר המעיינות החמים – חמת-גדר.
נחל מיצר

נחל עורבים (רמת הגולן)

אם באמת אתם רוצים מקומות לטייל בצפון שיש בו נחלים, זה נחל עורבים.

שביל הליכה בסימון אדום.
ההתקדמות בערוץ הנחל איטית, שכן השביל אינו בדיוק היטיב עמנו: נוכל לסכם זאת כקפיצות ודילוגים מסלע אחד למשנהו. עוד הליכה קצרה תביא אתכם אל מרגלות המפל הראשון, הקטן יחסית.

אבנים בקניון
תשמיכו לפסוע בין ערימות וגיבובי סלעי בזלת, עד שתגיעו לפתחו של קניון נחל עורבים. ההליכה בקניון מרשימה בהחלט ובין טיפוס אחד למשנהו מומלץ לעצור מעט על-מנת לחוות את הנוף סביבכם. תבחינו בצידי הנחל בצמחייה ירוקה-צהובה ובדרדרת סלעי ענק.
נקודת הציון הבאה בטיול לא קחורה לבוא ואנו תראו ותיהו מול המפל הגדול של נחל עורבים. אין אפשרות לטפס עליו, אך דאגו לכם ובסמוך הוקם שם שביל עם סולם העוקף את המפל דרך המדרון הדרומי של הנחל. הסולם, שכנראה ידע ימים טובים יותר בעברו, יכול להיות מעוך בתחתית המדרון – כך שתאלצו לטפס על המדרון החלקלק, יש לאחז בשרידי מוטות. (יכול להיות והסולם כבר לא יהיה שם בכלל)
השביל העוקף נמצא בחצי גובה המצוק ועובר על פי התהום, אולם כאן כבר הותקנו חבלים על מנת לסייע למטיילים. השביל מוליך היישר אל ראשו של המפל, משם יש תצפית נהדרת על הנחל. מעלינו, בהמשך הנחל, נראים שני מפלים גדולים נוספים.
המשכו של השביל האדום מטפס צפונה ומסתיים בציר הנפט.

ג'ילבון (רמת הגולן)

אם מדברים על מקומות לטייל בצפון ,גי'לבון הוא לגמרי אחד המקומות בעיקר עם מדובר בנחלים.

חיפשו את הסימון האדום, שתחילתו ליד השלט. על רקע תפאורה ירוקה מגיעים למבנה בזלת מרשים ושקט שבעברו ידע ימים רועשים יותר, וזאת מכיוון שתפקד כטחנת קמח. אל המבנה מובילה אמת מים ובתוכו ניתן להבחין בגלגל אבן ששימש לטחינת הקמח.
עליה קצרה במעלה הסבך לאורך הצינור תוביל אותנו לבריכת מים מרשימה, מן הסתם – עוד אחת מבריכות הקצינים של הגולן.
 
הנה סרטון יפה עם תמונות על הנחל.

תמשיכו אלה
עולים מהבריכה בקו ישר לכיוון מזרח, חוצים דרך עפר הנמצאת בקרבת הבריכה ומחפשים את המשך השביל האדום במעלה המדרון. עד מהרה הופך המדרון לשטח מישורי ובו פזורים כלי רכב סורים ושרידי מבנים שנחרבו במלחמה. השביל ברור ומסומן ויש להקפיד שלא לסטות ממנו מכיוון שבאזור מצויים שדות מוקשים. אם נסתובב, נוכל להבחין בעמק החולה, הפרוש תחתנו במלוא הדרו.
לאחר הליכה קצרה על דרך עפר, חוזרים לשביל העובר בין שיחים נמוכים ומגיעים עד לפתח ערוצו של נחל ג'ילבון.

מתחילים לנוע במעלה הערוץ ומשמאל ניתן להבחין במפל קטן, ממש בערוץ שמתחתיכם. עד מהרה מגיעים לסדרה נוספת של סלעים ומפלונים ופה יש לחצות את הנחל. ממשיכים בעליה מתונה בשביל המסומן, המוקף בנוף שובה עין, עד שניתן לראות מרחוק את המפל הגדול של נחל ג'ילבון.
עניין של כמה דקות ועוד מעט מגיעים למפל.

מפל ג'ילבון
המפל האדיר, שלמען האמת קצת קשה להתעלם ממנו, כאילו מכריח אותנו להישאר זמן מה בקרבתו.
לאחר שנחתם תמשיכו אלה, תחצו את הנחל וטיפסו על הגדה הדרומית של הערוץ. מכאן, תוך כדי הליכה
שלווה בשביל, ניתן לערוך תצפית המשקיפה אל חזית המפל, עד שמגיעים לראשו. ממש בראש המפל, ישנה מרפסת תצפית קטנטנה ממנה ניתן להציץ (בזהירות) כלפי מטה ולחוש קצת יותר מקרוב בעוצמתו של המפל. המפל – גובהו כ- 50 מטרים והוא מהגבוהים שבמפלי הגולן.
קצת אחרי התצפית מסתעף ימינה שביל כחול שמגיע עד לחניון הנמצא מעל הערוץ.
ג'ילבון נחל

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Loading...
נגישות
×
×

עגלת קניות