כל מה שרצית לדעת על אסיה

כל מה שרצית לדעת על אסיה

אסיה- היבשת הגדולה ביותר על פני כדור הארץ ומהווה כשליש מסך כל השטח היבשתי של כדור הארץ. אסיה היא גם היבשת המאוכלסת ביותר בעולם ומונה כיום כ- 4 מיליארד בני אדם.
בצפון מערב אסיה פוגשת את יבשת אירופה ואילו בדרום מערב חוברת ליבשת אפריקה.
מבחינה כלכלית- יבשת אסיה כוללת בתוכה את סין – מדינה אשר כלכלתה הינה השנייה בעולם אחרי ארצות הברית.
המדינות הבולטות, בעלות ההשפעה הכלכלית והפוליטית הגדולה ביותר והמתוירות ביותר הינן: סין, הודו, רוסיה ויפן.
ביבשת אסיה ניתן למצוא מגוון פנים, מראות וצבעים, מדתות ומאכלים שונים. [ויקיפדיה]

מה ניתן למצוא באזור אסיה?


אסיה היא יבשת מיוחדת, מגוונת אשר מכילה סוגי אוכל שונים, מראות אנשים שונים ותרבויות שונות בכל מדינה. כאשר מדברים על אסיה ניתן להתייחס לשני אזורים עיקריים:
*אזור מזרח אסיה:
אזור זה כולל בתוכו מדינות רבות אשר הבולטות שבהן הן :הודו, יפן, נפאל, סין ותאילנד.
כל מדינה מתאפיינת ביופי שונה ומציעה למבקריה חוויות שונות ותרבויות אחרות.
בתאילנד ניתן להתרשם ממגוון חופים מרשימים, מסיבות, שווקים זולים ומוצלחים.
הודו וסין הינם מדינות אשר המבקרים בהם חווים חווית תרבותית שונה ומדהימה בפני עצמה.
בנפאל ניתן להתרשם ממגוון נופים עוצרי נשימה של הרים, מפלים, אגמים ועוד.
*אזור מרכז אסיה:
במרכז אסיה ניתן למצוא מדינות רבות אשר המתוירות ביותר הינן טורקיה ולאחרונה גם גיאורגיה.
טורקיה מציעה למבקריה נופש המתמקד בעיקר בבריכות, מלונות טובים מאוד וזולים, ים, שמש ועוד לעומתה גיאורגיה מציעה למבקריה טיולי טבע בנופים מרהיבים וייחודיים.

קצת על ההיסטוריה של אסיה:


ההיסטוריה של יבשת אסיה מתחילה למעשה לפני 1.8 מיליון שנה –תקופת האבן הקדומה.
תקופה זו מתאפיינת במהגרים שהגיעו ליבשת אסיה מאזור אפריקה.
אסיה הינה יבשת אשר מתאפיינת בהשתלטות אימפריות שונות על אזורים מסוימים:
בתחילת המאה ה-13 האימפריה המונגולית השתלטה על מגוון שטחים באסיה. החל מהמאה ה-17 התחילה להשתלט האימפריה הרוסית ובמאה ה-19 שלטה ברוב האזורים באסיה. החל מהמאה ה-16 האימפריה העותומאנית שלטה באזור טורקיה.ובמאה ה-17 החלה להיווסד שושלת צ'ינג.

כל מה שרצית לדעת על מזג אוויר ותאריכים מיוחדים ביבשת אסיה

יבשת אסיה, כמו כל יבשת אחרת, מתאפיינת במזג אוויר המאפיין אותה וכן בתאריכים מיוחדים ומשמעותיים לתושבי היבשת. לפני ביקור במדינות השונות רצוי לדעת על תנאי מזג אוויר בכל מדינה ומדינה וכן על ימים מיוחדים וחגים.ידיעה מבעוד מועד על תנאי מזג אוויר יעזרו בתכנון מסלול נכון ומושכל יותר וידיעה על מועדים מיוחדים יאפשרו לנו לחזות פקקים בדרכים, עומס באתרי תיירות ועוד.

מזג האוויר המאפיין את יבשת אסיה:
בשל גודלה, אסיה אינה מתאפיינת באקלים מסוג אחד או בתנאי מזג אוויר קבועים. ניתן לחלק את האקלים על פי אזורים:
*דרום מזרח אסיה- באזור זה ישנם משקעים כמעט בכל ימות השנה, עונת החורף הינה עונה קרירה במיוחד וארוכה. הקיץ באזור זה הינו חם ולח ובו יורדים רוב המשקעים.
*צפון אסיה- באזור זה ישנו אקלים קר כל ימות השנה ועונות החורף בו גשומות עד מאוד.

מרבית המטיילים המגיעים ליבשת אסיה מבקרים במזרח הרחוק. לפני ביקור באזור זה חשוב לדעת את תנאי מזג האוויר:
*העונה היבשה- בין אוקטובר לאפריל, מתאפיינת במעט מאוד גשמים.
*העונה החמה- בין אפריל למאי, מתאפיינת במזג אוויר חם במיוחד לעומת שאר עונות השנה.
*העונה הרטובה- בין יוני לספטמבר מתאפיינת בגשמים רבים ובמונסונים במזרח אסיה.
מבין עונות השנה ביבשת אסיה, העונה המומלצת ביותר לטיולים הינה העונה היבשה זאת משום שהעונה הרטובה והעונה החמה הן עונות לא נוחות לטיול.

חגים ומועדים מיוחדים לתושבי מזרח אסיה:
לפני ביקור ביבשת אסיה יש לבדוק תחילה מהם המועדים במיוחדים עבור תושבי היבשת. ידיעה זו חשובה ביותר בכדי לדעת באילו ימים יש להימנע מלהגיע לאתרים מתוירים.
החגים והמועדים ביבשת אסיה אינם ניתנים לספירה על כף יד אחת ולכל אזור ומדינה יש את החגים והמועדים המיוחדים שלה. ניתן לבדוק באמצעות חברת תיירות או באמצעות מידע באינטרנט אודות חגים ומועדים בכל אחת ממדינות יבשת אסיה.
דוגמא למועדים מיוחדים במדינות שונות:
*חג האינדרה ג'אטרה בנאפל- חג זה נחגג על ידי הדת ההינדית וכן הבודהיסטית לכבוד האל אינדרה- מלך השמיים. הפסטיבל מתאפיין במחולות מסורתיים עתיקים,התקבצות בארמון , רקדנים בתלבושות מיוחדות, הליכה עם מסיכות מסורתיות  ועוד.
*יום הזכרון וחג לנשמת המתים בלאוס-בימי החג מובאות מנחות לנזירים בודהיסטים. ביום האחרון של החג, הנחגג בעת ירח מלא, מתייצבת על משפחה במקדש בכדי להעניק מנחות לקרובי המשפחה שנפטרו.
*פסטיבל דהזאין- פסטיבל ידוע אשר נמשך מעל לעשרה ימים ונחשב לפסטיבל הגדול ביותר בנפאל. כולל טבילה בנהרות קדושים, ריקודם, להטוטים, הטסת עפיפונים ועוד.

חווית מסע מדהימה ליבשת אסיה

חווית מסע ביבשת אסיה מתחילה מתכנון טוב של הטיול:
ביקור במדינות יבשת אסיה יכולה להיות חווית מסע מרגשת, מלאה בטיולים ונופים שונים ומשונים. חווית מסע מוצלחת הינה תוצאה של תכנון טיול כמו שצריך. תכנון טיול טוב יכול להביא עמו חווית מסע מוצלחת ללא עיכובים וללא תקלות.
בכדי לבצע תכנון טוב של טיול עדיף לקרוא כמה שיותר חומר על האזור בו הולכים לבקר- בצורה זו תוכלו לדעת באילו אתרים כדאי ולא כדאי לבקר. מלבד קריאת חומר ניתן לבקר בהרצאות הניתנות על ידי מטיילים באזור הרצוי. בהרצאה לרוב יינתנו טיפים היכן כדאי לבקר ומתי.
חווית מסע לאחת מבין מדינות יבשת אסיה מתחילה בתכנון יסודי ומקיף.

 

טיפים עבור חווית מסע מוצלחת ביבשת אסיה:
לא כולנו יודעים כיצד לתכנן טיול, מה לקחת ומה כדאי להשאיר מאחור, באילו אתרים כדאי לבקר, איזה כסף וכמה להביא לשם הטיול ועוד.
לשם קבלת חווית מסע מוצלחת מומלץ לעקוב אחר הטיפים העיקריים הבאים:
*כסף–  לא בכל מדינות אסיה משתמשים באותו המטבע לכן עדיף לברר מבעוד מועד על סוג המטבע ועל ידי כך להיערך בהתאם.
*בגדים– יש לבחור את הבגדים וכמותם על פי סוג הטיול אליו מתכננים ללכת. אם החלטתם על טיול מסע עדיף לקחת בגדים המתאימים לשטח. אם הוחלט דווקא על טיול בטן-גב, עדיף להביא במזוודה בגדים קצרים, המתאימים לחוף- או אם מדינת היעד זולה, רצוי לרכוש שם.
*מפות ותכנוני טיול– יבשת אסיה מציעה למבקריה טיולים בהרים, ערים, נחלים, ימים ועוד. אי לכך עדיף להתכונן מבעוד מועד ולוודא כי מצויות בידכם מפות של אתרי הביקור. בצורה זו נוכל להימנע מעיכובים ומדברים בלתי צפויים במשך הטיול
*רשימת אתרים מבעוד מועד– עדיף תכנן את רשימת האתרים בהם רוצים לבקר זאת בכדי שנוכל לבדוק האם היום הנבחר לביצוע הטיול נופל על אחד ממועדי חג או ימים חשובים לתושבי יבשת אסיה.

תיעוד חווית מסע ביבשת אסיה-דברים שחשוב לדעת:
טיולים מסביב לעולם בכלל וביבשת אסיה בפרט אינם דבר בטוח בכל הקשור לציוד שברשותנו. "תודות" לגנבים ופושעים הנמצאים בכל מדינה ומדינה יש לשמור היטב על החפצים שברשותנו. כל אחד מאיתנו רוצה לתעד באמצעות תמונות ווידאו את חווית הטיול ולכן כדאי להיות מודעים לסכנת הגניבות. 

כיצד מתכננים טיול מוצלח למדינות אסיה

טיול מוצלח הינו תוצאה של תכנון יעיל, נכון ומושכל מבעוד מועד הטיסה. טיול יכול "לקום וליפול" בהתאם לתכנון הטיול – אם תכנון הטיול זה מגדיל את הסיכויים שהטיול עצמו יהיה ללא בעיות, עיכובים ותקלות. אך אם מתחילים טיול ללא כל תכנון, הדבר עלול להסתיים בבזבוז זמן בשטח.

שלבי תכנון טיול ליבשת אסיה:
טיול לאחת ממדינות אסיה או יותר דורש תכנון טוב, קפדני וכוללני. תכנון מקיף יביא עמו טיול ממצה, המנצל את המראות היפים תוך התחשבות בזמן הנתון.
בכדי לקיים טיול מוצלח ביבשת אסיה עדיף לפעול על פי שלבי תכנון טיול מסודרים:

*ספרי נסיעות- באינטרנט אומנם ניתן למצוא כמות מידע עצומה אודות אסיה:תרבות, שפה, מזג אוויר, אתרי ביקור מומלצים ועוד.דבר יותר פרקטי מאינטרנט בכל הנוגע לטיולים בשטח הינו ספר- אשר ניתן לסחוב ממקום למקום . בכל חנות העוסקת בתחום הטיולים ניתן למצוא ספר כוללני המפרט על מדינות אסיה השונות ואתרי ביקור המומלצים באותה המדינה.

*סוכן נסיעות- לאחר שהצטיידנו בספר נסיעות של אסיה ובחרנו מועד טיסה ניתן לגשת לסוכן נסיעות. סוכן נסיעות יעזור בהזמנת טיסה ויוכל להמליץ על מלונות טובים במחירים לא יקרים.

*בחירת יעדי הטיול- לאחר שיש בידנו כרטיס טיסה ליבשת אסיה נוכל לבחור את היעדים המתוירים והמומלצים ביותר למבקרים. מידע זה נוכל לרכוש בארץ באמצעות אינטרנט או ספרים וכן במדינה אליה נגיע באמצעות אחד מסוכני הטיולים באזור.

טיפים חשובים נוספים לפני טיול ביבשת אסיה:
בכדי לבצע טיול מוצלח ביבשת אסיה יש לבצע סקירת מידע אודות האזור אליו עומדים להגיע. ניתן לפעול אחר הבאים בכדי להקל על תכנון הטיול והמסלול:
*כניסה לאתרים על פי סוגי מטיילים- מידע מדויק ואותנטי ניתן לקבל באמצעות אתרים על פי סוגי מטיילים. לפי סוג הטיול נוכל לדעת איזה מידע רלוונטי אלינו
*פורומי תיירות- רצוי טרם הגעה ליבשת אסיה להסתכל מעט על פורומי תיירות- שם ניתן לקבל המלצות טובות ורעות כאחד על אתרים כאלו ואחרים ביבשת אסיה.
*אתרי תמונות- אכן "תמונה אחת שווה אלף מילים" ולכן תמונה אחת בלבד יכולה לגרום לנו להחליט האם לבקר באתר כלשהו או לא

חיסונים מומלצים לפני נסיעה ליבשת אסיה

לפני ביקור באסיה בפרט וביבשת אחרת בכלל, יש צורך לבצע מספר חיסונים בהתאם לאזור בו הולכים לבלות. לכל אזור ואזור יש את החיסונים נגד מחלות העלולות לתקוף תיירים , שאינם בני המקום.

כיצד נדע אלו חיסונים יש לבצע לפני נסיעה ליבשת אסיה?
לכל אזור יש את החיסון המתאים לו. ניתן לדעת אילו חיסונים יש לבצע לפני הגעה לאזור ספציפי באמצעות שתי דרכים עיקריות:
*אינטרנט- כיום, בעידן המודרני, ניתן למצוא כל מידע רלוונטי בקלות ובמהירות בלחיצת כפתור פשוטה. אם ברצוננו לבדוק אילו חיסונים יש לבצע לפני הגעה לאזור מסוים ביבשת אסיה נכנס לאחד מאתרי האינטרנט העוסקים בנושא זה ועל ידי חיפוש פשוט עם מילות המפתח הנכונות נוכל להבין אילו חיסונים יש לבצע.
*מידע הניתן על ידי אחות מוסמכת באחת מהמרפאות- ניתן לקבל מידע אודות סוגי החיסונים הרלוונטיים על פי האזור בו הנכם מעוניינים לבקר. האחות תיידע אתכם בסוגי החיסונים שעליכם לקבל וכן תבצע את החיסון באותו המפגש.

חיסונים מומלצים ליבשת אסיה: 
החיסונים המשמעותיים והמחייבים ניתנים לכל אלו המבקרים באזור דרום מזרח אסיה. דרום מזרח אסיה הינו אזור גדול מאוד ביבשת אסיה ומהווה בעיקר איים ומדינות. המדינות הנפוצות והמתוירות בדרום מזרח אסיה הינן: וייטנאם, לאוס, בורמה, קמבודיה, תאילנד, אינדונזיה, ברוניי, מזרח טימור, מלזיה, סינגפור והפיליפינים. מזג האוויר באזור זה הוא טרופי ומתאפיין גשמים רבים.  החיסונים המומלצים לכלל מדינות אלו הינם:
*חיסון טיפוס הבטן-וזאת בכדי למנוע מחלת בטן הנגרמת על ידי חיידק סלמונלה העובר במזון נגוע ובמים נגועים.
*חיסון צהבת A – בכדי למנוע דלקת כבד נגיפית מסוג A
*חיסון צהבת B – בכדי למנוע דלקת כבד נגיפית מסוג B
*חיסון קדחת צהובה-בכדי למנוע וירוסים המועברים על ידי יתושים
*חיסון שיתוק ילדים –בכדי למנוע הידבקות במחלה הקשורה למערכת העצבים הנגרמת על ידי נגיף הפוליו.

יבשת אסיה מתאפיינת ביערות, מים רבים וצמחייה ולכן שילוב זה מעודד יתושים וחיידקים נוספים העלולים להיות קטלניים לאדם. אין לזלזל בחיסונים הנדרשים לפני ביקור ביבשת אסיה ולכן יש לבצע את כולם מבעוד מועד הטיסה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Loading...
נגישות
×
×

עגלת קניות