טיול בדרום אמריקה

טיול בדרום אמריקה

טיול בדרום אמריקה

נתחיל עם נופים עוצרי נשימה בדרום אמריקה,

ארגנטינה וצ'ילה זה אחד היעדים שבאמת שווה מאוד לתכנן את הטיול במבעוד מועד, מכיוון שיש לא מעט טיסות פנים, יש כמה מקומות מאוד מאוד בעיתים מבחינת לינה.

קודם כל לגבי התכנון לטיול ארגנטינה וצ׳ילה, צריך לדעת כמה דברים כללים: דבר ראשון עונת הטיול, חודשי השנה מומלצים הם נובמבר עד אפריל זאת תקופת הקיץ בחצי הכדור הדרומי. דבר שני צריך לקחת בחשבון שהיעד הוא עצום ולכן כדאי לסגור טיסות פנים. זכרו שיש טיסות פנים של הם כמו תל אביב-רומא. מאוד מאוד רחוקות. ודבר שלישי ולא פחות חשוב לסגור חלק מבתי המלון מראש

יעדים בדרום – מאיפה מתחילים?

עכשיו לגבי היעדים עצמם: תחילת הטיול כמובן נעשה בעיר בואנוס איירס.

עיר הבירה של ארגנטינה והמעניינת מכולם, הפריז של הערים הלטיניות, עיר עם המון המון שכונות כפיות, עיר של שוטטות מדהימה עם הטנגו, הבשר וכל הניחוח הארגנטינאי.

הייתי מקדיש כ-יומיים לפחות בבואנוס איירס, ממנה אפשר לצאת אם רוצים ליום-יומיים לאזור הפמפס, אפשר לבקר באחת מחוות המקומיות, ולחוות את העולם של הדמות המקומית "אל גאוצ'ו".

משם אפשר לרדת דרומה בטיסה או באוטובוס לאזור האגמים המופלא, הצפון של פטגוניה ולהתמקם בברילוצ׳ה בירת האגמים והשוקולד. עיר אירופאית לחלוטין שמתיישבים גרמנים יקימו באי שם בתחילת המאה ה 20. הביאו לשם את עולם הבירה וכן מגוון אדיר של שוקולדים: מקופלות ענקיות, שוקולד עם פלפלים וכו'. כמובן לא לפספס לשתות את השוקו החם והסמיך. ממנה אפשר כול יום לצאת לימי טיול מדהימים, שכל עלייה לגבעה, כל פנייה בכביש זה בעצם הפתעה חדשה של אגמים והרי געש ופסגות מושלגות.

"כדאי לעבור לאזור האגמים הצ׳יליאני למרכז שהיא פוארטו ואראס, זה מעבר של עולם, מעולם הבשר והטנגו פתאום עוברים לעולם פירות הים, שרימפסים, סלמונים ומנות מיוחדות המאפיינות את צ'ילה."
המלצה בקטנה.
Clamber

לאן ממשיכים בטיול?

משם כדאי לעבור לאזור האגמים הצ׳יליאני למרכז שהיא פוארטו ואראס, זה מעבר של עולם, מעולם הבשר והטנגו פתאום עוברים לעולם פירות הים, שרימפסים, סלמונים ומנות מיוחדות המאפיינות את צ'ילה.

מפוארטו ואראס אפשר לצאת לימים של טיולים, מאי הדייגים המקסים צ'ילואה, מאוד מאוד אותנטי עם שווקים של דייגים עד ימין נסיעה מופלאים בין אגמים וכמובן הביקור בהר הגעש המפורסם אוסורנו, אפשר לטפס על האגם ברחב לסקי וגם אפשר לטוס בהליקופטר מעליו ולראות את הלוע.

משם לטוס דרומה לעבר מצרי מגלן, קצה העולם, הסוף. משם ועלה זה רק אנטארטיקה. שם נמצא אחד הפארקים המיוחדים ביותר בעולם: טורס דל פיינה, הפארק שאפשר להקדיש לו לפחות שלושה וארבעה ימים-  סופן בתוכו את מגוון הנוף הבלתי אפשרי שיש: קרחונים, יערות, מדבריות, שיחים ננסיים, אגמים בכל צבע שרק תדמיינו.

אספר לכם קודם כל מה זה הפיינה: זו שמורת טבע שנמצאת בדרום צ'ילה, בחלק הקראוי פטגוניה שזה החלק הנרחב בארגנטינה וצ'ילה והנופים שם, הם נופים שאתם רק יכולים לדמיין עליהם, נופי בראשית, התרוממויות ענקיות של צוקי גרניט, אגמים בצבע כחול טורקיז, בעלי חיים כמו הגואנקו או הניאנדו שמסתובבים לך בין הרגליים, ציפורים שונות, נוף שאתה לא רואה בשום מקום אחר בעולם. בכל פעם שמישהו מגיע לשם, ומגיעים לשם המון אנשים.זה כאילו פותחים עיניים בפעם הראשונה.

בפארק עצמו יש בעיה חמורה מאוד מאוד בלינה וחייבים להזמין מקומות מראש.

קלפטה – בירת הקרחונים

מהפארק נוסעים לארגנטינה חזרה לעיירה שנקראת קלפטה: בירת הקרחונים ממנה יוצאים לטיול הכי מפורסם בעולם: הפריטו מורנו.

הנוף בעצם אם אני מגדיר אותו נכון זה רגע מסוים שבן אדם יכול להרגיש לרגע אחד, כאילו נמצא בארץ בראשית,אין בני אדם – שטח של כ 2500 קילומטרים רבועים שאתה מסתובב ואתה מרגיש שאתה לבד בתוך הטבע.

מה העוצמות של טבע אתם שואלים? אנחנו רגילים ל"דרום אדום" וכו' כאן בישראל אבל שם, שם זה שונה. אתם רואים צוקי גרניט המתרוממים לגובה של 2000 3000 מטר. קרחונים שגולשים מכיפת הקרח, זה אחד הדברים המדהימים ביותר, הרי כל דרום אמריקה (דרום צ'ילה, דרום ארגנטינה) שטח של קרחונים,עבור ישראלי פתאום לראות קרחון ענק מול העיניים זה דבר נפלא, אני לא יכול לתאר לכם את ההרגשה.

כשאתם עומדים למשל מול קרחון פריטו מורנו וברגע נופל לך קיר כזה ענק בפנים, רק כדי להבין את המשמעות של נפילת קיר בקרחון פריטו מורנו שגובה חזית שלו היא קשישים מטר מעל האגם, דמיינו לעצמכם התרסקות בניין במכה אחת מול העיניים שלכם ולפעמים קיר שלם נופל וכמה שניות אחרי קיר נוסף מצטרף להצגה.

איך נראה קחון?

בגדול לאלה שלא מבינים, זה התהתקות במשך אלפי שנים של קרח, השלג נדחס ונדחס, והקרחון גולש אשרות קילומטרים. מה שמאפיין את הקרחונים בפטגוניה הם ההתקדמות שלהם והשבירה.

אנחנו רוצים לראות את השבירה בחזית הקרחון,את הגלישה שלהם, בדרך כלל אל האגמים. יש שם קרחונים אדירים לכן אם אתם מגיעים לשם הסיכוי שלכם לראות התרסקויות הוא גבוה.

אני רוצה לחזור לרגע לעניין ולא להסביר על קצה המזלג מה זה קרחון, אבל בגלל שזה קשור הרבה למזג אוויר, רוצה להסביר מתי כדי לבקר שם.

מתי התקופה הכי טובה לטוס?

התקופה הטובה ביותר לטוס כשאנחנו מסתכלים על כל החלק הזה של קרחונים בדרום אמריקה היא ימי סוף אוקטובר עד סוף מארץ, כמובן שאי אפשר להגיד שיש ימים יותר טובים או שבועות מסוימים יותר טובים, הכל תלוי במזל ולכל תקופה יש את ההיתרונות שלה. למשל נובמבר זו תקופת הפריחה וזה תאריך מטורף, למרות שקר.

משם חוזרים בטיסה לבואנוס איירס, אם נשאר לכם זמן והצלכתם לחסוך ימים, שווה להמשיך צפונה למפלי איגואסו: מפלים של כמעט 300 מפלים בכל מיני גדלים וצבעים מרשמים, זה טיול השיא מבחינת הטבע פינוק של בשר, של יין, של מוזיקת טנגו, של עולם קצת אירופאי.
אבל באמת העיקר בטיול הזה זה לראות את עולם הטבע המופלא מכולם. יהיה לכם טיול תענוג.

 

טעמים וריחות דרום אמריקאיים…

כשאנחנו מדברים על טיול בדרום אמריקה (עכשיו אנחנו מסתכלים בכלליות) תמיד אנשים מזילים ריר, למה?

הסטייקים, בשר בקר, כבש וקורדרו שזה יחוד בדרום פטגוניה, זאת אומרת דברים שאנשים לא מכירים הרבה בישראל, ובטח לא בטעם הזה. מקום שכל מטייל חייב לעבור בברילוצ'ה זה "דון אלברטו" בתקופות עמוסות  עומדים שם בתור הרבה, אבל שווה לחכות ותוך כדי שמחכים יש לכם נוף שלא רואים בכל יום מהחלון.

אין מטייל שלא מגיע למסעדה הזאת כדי להזמין שולחן ולקבל פיסת הבשר המפורסמת של דון אלברטו – לומו.

עוד מטעמים המאפיינים מאוד,  שלא צפויים בדרום אמריקה: אמפנדות, יין, שוקולד וגלידות. תתחילו להבין שאוכל ונופים לא חסרים שם!, באמת אחד המקומות המרהיבים על פני האדמה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Loading...
נגישות
×
×

עגלת קניות